Winners

Congratulations to the Winners
of November (Phase 1) 2022 Challenges!

For all those who did not win, please do not be disappointed.
You are all winners - and we will be publishing all the creations in our Digital Magazines!

*Please note that the judges’ decision is final and no queries will be entertained on this!

Color Wizards

Age Group 3 Years 4-5 Years 6-8 Years 9-11 Years 12-15 Years
1st medal1st Prize C. Jaisvi Lakshmi Sahasra Lakshita G D.S.Yazhini Joe SP Mahhanth Avani M.Mestha
2nd medal2nd Prize Charanjith V Sri Saanvi | Sayesha Victor D.S. Sundareshwar Vedant Chandra Shubhanjali Agrawal
3rd medal3rd Prize M. P. Kanis Aatifa Zaitoon S | Trinabh Biswas Aarvi Mittal | Savya Sinha Swattik Sur | Manvikah Kirtishree Diya Patel | Kanika Joshi
Honorable Mention Anaya Sanjay Gupta | Saanvi Samantray Krisha Gupta | Kavya Sameer Kadam | Pavleen Kaur | Kartickruti Gopal | Samrata N B K.Ansuman Patro | D.Enosh Kushal | C. Methenya | Aflakh muhammed | Syeda Maimoona Hammad Stuti Sinha | Aditya Mittal | Yatharth Joshi Mrunal Gajendra Hatole | Shifa Imran Shaikh

Recite It!

Age Group 3 Years 4-5 Years 6-8 Years 9-11 Years 12-15 Years
1st medal1st Prize Spruha Sali Sai Krisha Aanya Katyal | Aradhya Abhilash
Yashvi Ayushi Sharma
2nd medal2nd Prize Ganeev Kaur Rutvik Dhishalini D. T Sitara Rao Shubhanjali Agrawal
3rd medal3rd Prize Jaisvi Chhabra | Shreyasi Beher Aaradhya Nanda Amaira Taneja Piyusha Samvidhi Parekh
Honorable Mention Aavya Tiwari | Jyana Bansal Advika Thakur | Saavi Goyal | Afsa Sarfaraz Ansari | Naadarupaa A R | Avika Saxena | Pihu | V Kingsley Ramesh Yashasvee Mohanta | Devaansh Mehn | Aarush Tandon Saarah Khan | Shreya Ghosh | Arpita Patra | Joffery Kannampuzha Jaison Stefanie Raksha R

Shloka Scholars

Age Group 4-5 Years 6-8 Years 9-11 Years 12-15 Years
1st medal1st Prize Kushagra Sikri Arnav Mahesh Vishe Vaishnavi Prabhat Shreyas Shankar Baliga
2nd medal2nd Prize Nayana Kshetra Madiraju Soumika Das Siddhi Munde Theju S
3rd medal3rd Prize Vihaa Mody Dhairya Mahajan Anirrudh Santhosh
Honorable Mention Naadarupaa A R | Ishita Pramod Veer Rachit Mehta | Ved Jogia Subhadra Mahapatra  –
3 Year (special mention) Aditya Chauhan

Junior Story Masters

Age Group 3 Years 4 – 5 Years 6 – 8 Years
1st medal1st Prize Karajada.Gavyaa TulasiMira K Maanya Chaudhary
2nd medal2nd Prize Krishti Virendra Oswal V Kingsley Ramesh Spruha Vikas Fulane
3rd medal3rd Prize Madhesh.M | Shikha Sara Sam Devaansh Mehn
Honorable Mention Jashan Deep | Sayesha Victor Suchitha Venkat Raman | Savya Sinha | Kartik Chhottra

Master Orator

Age Group 4-5 Years 6-8 Years 9-11 Years 12-15 Years
1st medal1st Prize V. Akshay Guru Raksha Raj A Nuhaa Tarannum Kanika Joshi
2nd medal2nd Prize Sai Krisha Filza Rizvi R.Rishi Vidhi Pareshbhai Shah
3rd medal3rd Prize Amey Miskin Vaibhav Vishnu Aastha Tiwari E.Pranesh Kannan
Honorable Mention Amaira Yadiyal Kavya Shree.D | Mia Mdlene Angelo | Shrihan Dey Sarvesh Dinesh Shifa Imran Shaikh

Next Steps


  • Step 1

    Certificate to be Sent to all
    Participant by December 1


  • Step 2

    Winners will be sent Amazon
    Gift Cards by December 1


  • Step 3

    Magazine will be published on
    website on December 8