Winners aug phase 2

Congratulations to the Winners
of Aug 2022 - Phase II Challenges!

For all those who did not win, please do not be disappointed.
You are all winners - and we will be publishing all the creations in our Digital Magazines!

*Please note that the judges’ decision is final and no queries will be entertained on this!

Master Orator

Age Group 4-5 Years 6-8 Years 9-11 Years 12-15 Years
1st medal1st Prize Giva Fernandes Millat Wani Shona Shubhanjali
2nd medal2nd Prize Sai Krisha Omaansh Kohli Aadya Kalia Devangee Kedia
3rd medal3rd Prize Kushagra Sikri Kathiera Pahuja Swamin Khosla | Yug Desai Sidh Goyal
Honorable Mention Rugvija Chetan Shinkar | Tanashvi | Siddharth P | Imaad Ali | Anahita Vijay | Debansh Parida Siya Remith | Hemank Sharma

Tell Ur Tale

Age Group 4-5 Years 6-8 Years 9-11 Years 12-15 Years
1st medal1st Prize Pranil Vaidya Batool Fatima Prisha Jain Sehajpreet Kaur
2nd medal2nd Prize Etasha Shetty Akshiv Gulati Albern Ector Samuel Sara Rohit
3rd medal3rd Prize Sana Farooqui Ayra Zainab Shubhanjali
Honorable Mention D T Ruthva

Colour Wizards

Age Group 4-5 Years 6-8 Years 9-11 Years 12-15 Years
1st medal1st Prize Rhea Akash Patel Vaibhav. S Aradhya Shristi Divyangana Saha
2nd medal2nd Prize Saavi Goyal Shiza Aijaz Khan Aayush Vikas Pednekar Lavanya | Aanya Jindal
3rd medal3rd Prize Manvith Hanjagi | Samriddhi Acharya Akshiv Gulati Yug Desai | Aashvi Kapoor | Ananya Anand Vidya Poddar | Hiya Kapadia | Avira | Parin Barfiwala | Aryan Kharat
Honorable Mention Aayan Sarkar | Henaya Arora | Saanvita Airpula | Pranika Goyal | Sanay Daga | Subhangkar Samanta | D.Prathiksha | Dhanvi V Gowda | Vimarsh S Ankalakoti | Sayesha Victor Veda Santosh Bhakti Loke | Dishi | Reyansh Lodha | Shivansh Agrawal | Saatwiki | Shamhbhavi Sahai | Bavanasree | Arna | Hemank Sharma | Yashas C | Aadinath. R | Aaryan Kumar Mulia | Saksham Pandey | Prisha Gupta Shriss Chakraborty | Ritika | Souroseni Das | Bhargavee Bagul Anvesha Kuvadiya | Nishi Kapadia | Naitik Khemani | Aastha | Bharath Raj | Dhruti Italiya | Kelin | Shubhanjali | V. Niharika

Craft it

Age Group 4-5 Years 6-8 Years 9-11 Years 12-15 Years
1st medal1st Prize Saavi Goyal Charusmita Ghosh Umaarah haseenah Nishi Kapadia
2nd medal2nd Prize Anika Prisha ganeriwala M Al RIFA Anvesha Kuvadiya
3rd medal3rd Prize Swastik Paul | Sayesha Victor Shamhbhavi Sahai Sahaniya Naitik Khemani
Honorable Mention Abigail Joseph | Enaya Bansal Dhvani Khemani | Priyanshi ganeriwala | RANTESHVAR SINGH | TANISHKA GADE | Aayan Bhute Mannat Thakur | SREEVEDH K | Kalash Parmar | Harsh Parag Karmarkar Hiya Kapadia | Parin Barfiwala | Shubhanjali

Singing Stars

Age Group 4-5 Years 6-8 Years 9-11 Years 12-15 Years
1st medal1st Prize Keyaansh Banerjee Dubey Samriddhi Vyas | Hasvika Vinisha Vinoth Vaishnavi Ashish Dubey
2nd medal2nd Prize Naila Saxena Aashvita Gangolli | Aayansh Rai Ajitesh Patro Swanand Rohan Manvi
3rd medal3rd Prize Pranil Vaidya Prithvi N Shetty Akhilesh Prusty | Keerthika | Maanasa R.S.Shrinithee
Honorable Mention A.B.Shrushtii | Kaviya Shri.V | D.Prathiksha | Stuti Sujith | Prarthana | Arya Nayak | D S Sezhian | Sai Sukriti H | Hansika Sri Kaustubh Karthick | Dishi | Diya.G | Swaraa Jagirdar | Daavina

Instrumental Genius

Age Group 4-5 Years 6-8 Years 9-11 Years 12-15 Years
1st medal1st Prize Saisha Kapoor Aayansh Rai Ayush Vardan Mark Walker
2nd medal2nd Prize Ayesha Naiyer Ansh Alok Bajaj Jiya Acharya
3rd medal3rd Prize Reyaansh Parashar Naik | Dishi | Naishadha Dhruvika Gandotra
Honorable Mention Aashvita Gangolli | Rudra

Shloka Scholars

Age Group 4-5 Years 6-8 Years 9-11 Years 12-15 Years
1st medal1st Prize Rugvija Chetan Shinkar Reyaansh Parashar Naik Yashwanth R Harshitha
2nd medal2nd Prize Samaira V Makhija Aayansh Rai Aradhya Shristi Vinuthna
3rd medal3rd Prize Kushagra Sikri | Charuhasini A K Disha Vasavada Vinisha Vinoth Aanya Jindal
Honorable Mention Kasturee | Sanay Daga | S. Kayal | Dhriti Muttinapendimath | Sai Sukriti H Sudhiksha Manchala | Ananya | Yuvansh Aabha | Aadya N | A Deveswar

Junior Story Masters

Age Group 4-5 Years 6-8 Years 9-11 Years 12-15 Years
1st medal1st Prize Saarah Seal Aayansh Rai
2nd medal2nd Prize Anahita Vijay Ranteshvar Singh
3rd medal3rd Prize Sanvi Agarwal Yuvnav Dhavan
Honorable Mention Reyaansh | Aarav Amit Gaba | Hyder hussain

Next Steps


  • Step 1

    Certificate to be Sent to all
    Participant by September 20th


  • Step 2

    Winners will be sent Amazon
    Gift Cards by September 20th


  • Step 3

    Magazine will be published on
    website on September 30th